Prof. Dr. İsmet Galip Yolcuoğlu- İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) SOSYAL HİZMET

SOSYAL HİZMET BİLİMİ

Sosyal Hizmete Giriş Kitabı Yayınlandı

Sosyal bilimler, 19. yüzyıldan itibaren çok etkili bir biçimde, toplumsal gündemde yerini almaya başlamış ve “toplumun akılcı, rasyonel biçimde düzenlenmesi”, tüm bireylerin insanca yaşayabileceği olanaklara kavuşmasına hizmet etmeye yarayacak, disiplin ve bilim dalları olarak ortaya çıkmışlardır. Sosyal bilimlerin amacı, olguları ve olgular arasındaki ilişkileri analiz etmek, açıklamak ve anlamaya çalışmaktır.
Batı Avrupa ülkelerinde yüz yılı aşkın süredir, toplum dokusunun sağlıklı ve işlevsel bir yapıya kavuşturulmasında, sosyal hizmet mesleğinin çok büyük bir etkisi ve işlevi varken, ülkemizde bu alan, yeni yeni gelişmektedir.
Bu kitap, sosyal hizmet eğitimi ve uygulama alanında yaşanan boşluğu doldurmak, bu mesleğinin ülkemize uygun bir yapıda nasıl geliştirilebileceği konusuna katkıda bulunabilmek amacıyla yazılmıştır. Bununla birlikte, meslekle ilgili toplumsal gerçekliklere sık sık göndermeler yapılmış ve meslekle birlikte, sosyal alanının daha sağlıklı yapılandırılmasının ipuçları da tartışılmaya çalışılmıştır.

2 Responses to “Sosyal Hizmete Giriş Kitabı Yayınlandı”

 • İsmet Galip Yolcuoğlu diyor ki:

  İsminizi yazmamışsınız,
  çocukla “sevgi temelli” bir ilişki kurabilen anneler için, diğer herşey ayrıntıdır. SEVGİ ve GÜVEN temeli, çocukların birçok sorunlarını yaşam boyu etkili biçimde aşmaları için “karanlık yolu aydınlatan” sokak lambaları gibidir. 2. KİTABIM “ÇOCUK YETİŞTİRME” ve 4. kitabım YETİŞTİRME YURDU ÖYKÜSÜ’nü kitaplarını okuyun lütfen. Sağlıklar dilerim
  ismet galip yolcuoğlu

 • Mii diyor ki:

  benım cocugum bu yıl okula bmaasalsına ragmen okulda kurulan komısyon tarafından sınıf atlatılarak ıkıncı sınıftan bmaasalsı kararı alındı sevındık ama gelın gorunkı aslında cok zor ve mesakatlı bır yola gırmısız.okumayada yazmayada cok ısteksız yazısını 1o bılımadamı bır araya gelse cozmesı mumkun degıl.matematık super ıkı suan sınıfda 9 .cu sbs ye gore.nasıl yapıcam bılemıyorum lutfen yardımcı olun.ozel bır cocuk ama en basıt seylerı yapamıyor.

 • Leave a Reply

  *
  Bu bir spamlara karşı koruma yazılımıdır, resimde gösterilen güvenlik kelimesi girilmelidir. Kelimeyi sesli duymak için resmi tıklayın
  Anti-spam kelimeyi duymak için tıklayın