Prof. Dr. İsmet Galip Yolcuoğlu- İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) SOSYAL HİZMET

SOSYAL HİZMET BİLİMİ

Ziyaretçi Defteri

Bu sayfada web sitemiz ile ilgili yorumlarınıza yer verilecektir. Etik kurallar çerçevesinde yapacağınız değerlendirmeler yayınlanacak ve okuyucularımızla paylaşılacaktır. Aşağıdaki metin kutusunu kullanarak yada e-posta ile tarafıma ulaşarak yorum yazabilirsiniz.

Lütfen adınızı ve e-posta adresinizi yazamayı unutmayınız. 12.07.2010

E-posta: ismetgalip@gmail.com

147 Responses to “Ziyaretçi Defteri”

 • Ayşe Ç. diyor ki:

  Sağol varol babam, saatlerce bizlere zaman ayırıp, sevgiyle bıkmadan, usanmadan konuştuğun yurttaki binlerce kızın olarak, sayende desteğin ve güveninle geldik bugünlere. Allahtan, senin yavrularına bizim gibi başarılı, sağlıklı bir gelecek göstermesini ve size de bunu mutlu ve huzurlu şekilde bunları yaşamayı diliyorum. Ellerinden öperim, saygılarımla.
  Binlerce memur kızınızdan Ayşe Ç.

 • Hülya diyor ki:

  “Siz çok değerli babamız, büyüğümüz müdürümüz, sizin sayenizde bizler kardeşlerimizle annelerimizle ablalarımızla kavuşuyorduk, çok güzel ve mutlu günler geçiriyorduk. Sizin yurttan ayrılmanızı, hiç ama hiç istemiyordum, siz çok başka biriydiniz; bizleri bir arada tutar özlemlerimizi giderirdiniz. Size, çocukluğumda geçmişimde yurtta yaşattığınız, ama hala tadını unutamadığımız güzel günler için çok ama çok TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM ALLAHA EMANET OLUN … :)
  Üniversite öğrencisi kızınız Hülya

 • Songül Yangir diyor ki:

  “Müdür baba, siz olmasaydınız yanlışlarımızı doğruya çevirmeseydiniz, biz bu kadar güzel yerlerde olamazdık. Her şey için çok teşekkur ederiz hayatım boyunca siz bana öğrettiğiniz gibi, asil bir hayat yaşiycam. Çünkü sizden öğrendiğim bilgilerimle ben böyle çok mutluyum, sizi çok seviyorum iyi ki varsınız.”
  İst. Milli Eğitimde 3 yıllık memur kızınız Songül Yangir

 • Gülnihal diyor ki:

  “Babammmmm! bu kelime o kadar güzel ki anlatamam ve bu kelimeyi en çok hak eden insan sizsiniz. Sizin varlığınız bizim gücümüze güç katıyor. Biz şuan nerede isek, sizin sayenizde sizin varlığınızla geldik. O kadar çok seviliyosunuz ki anlatamam Allahım, sizi başımızdan eksik etmesin. BABACIIIMMM …”
  Gülnihal

 • Zeyniş diyor ki:

  “Sen varken oldu bunların tümü babacım, senin emeklerin boşa değil bizler ayaktaysak sırf senin emeklerin sayesinde ayaktayız teşekkürler müdür babam seni çok seviyorumm”
  Kartal milli eğitimde 6 yıllık memur kızınız Zeyniş

 • Sevda Yavuz diyor ki:

  “Canım müdür babam siz olmasaydınız halim perişan olurdu. Kendimizi en yalnız en güçsüz hissettiğim zamanda Müdür yardımcınızı Aysel Baydar ablayla bana yol gösterici oldunuz, gerçek bir baba gibi hakkınız ödenmez kendi evladınız gibi ilgilendiniz bizimle şu an helalimle ekmeğimi kazanıyorsam bu sizlerin sayesinde. Allah sizden razı olsun canım babam, rabbimde sizin evlatlarınıza sağlık sıhhat ve huzur versin inşallah….”
  Sevda Yavuz

 • Şükran B. diyor ki:

  “Müdür babamız sizin ve yurtta bizi eğiten ablalarımız abilerimizin sayesinde bu günlere geldik. ALLAH HER ZAMAN SİZİ VE SEVDİKLERİMİZİ MUTLU ETSİN”
  Gölcük milli eğitimde 7 yıllık memur kızınız Şükran B.

 • Necmiye D. diyor ki:

  “Müdür baba, bizler yurttaki değerli büyüklerimizin verdiği sevgi ve insanlık sayesinde bir yerlerdeyiz. Hepinize duacıyız.”
  İst. Üniversitesi’nde 10 yıllık memur kızınız Necmiye D.

 • Jülide Y. diyor ki:

  Az mı dertlerimizi dinlediniz, bu odada Müdür baba;)))”
  İstanbul Milli eğitimde Jülide Y.

 • Gamze Gürler diyor ki:

  “Canım babam, benim için sen sadece bir baba değil güzel bir yürektin bizlere örnek olan büyüğümüzdün. Hepimiz için hala öylesin, örnek aldığımız en büyük rol modelimizsin babacığım. Senin yokluğun yurtta o kadar çok belli oluyor ki anlatamam. Ve seni çok özledik hepimiz. Bambaşka yerin var. Sen gerçek ailemizden bile üstünsün. Senin bana ögüt verdiğin sözleri, bir deftere yazıyordum hatırlar mısın baba. İşte onlara bakıyorum sürekli sesini duyar gibi oluyorum… Ve içlerinden en güzel sözün şu: “Her insanın içinde masum bir melek vardır. Her insan, bebeklikten ölünceye kadar hata yapar önemli olan hatalarından ders almasıdır. Üst yetkililer değerini hiç bilemedi, gerekli yerler üstlerine alınsın diye burada söyledim.. Seni çok seviyorum babacımm”
  Her zaman çok çalışan, en iyi öğrenci kızınız Gamze Gürler

 • Ayten Mutlu diyor ki:

  “Sayın Üstadım, eski kızlarımızın bütün yazıları çok güzel, duygu dolu ifadelerdir, hepimizin binlerce yurtta yetiştirdiğimiz binlerce kızımızla gurur duymanız gerekir. Evet, Yurt eskisi gibi değil tabi ki, sizin döneminizde bambaşkaydı, kızlarımıza ve personele “insanlık” modeli gösterdiniz, saygı, sevgi vardı, kızlarımızın her derdine çare bulmaya çabalardınız… Sizin bu kurumdan ayrılmanın üzüntüsünü umarım herkes yaşıyordur, “ekabirler” de anlamıştır ne gibi bir “cevher” kaybettiklerini…Hiçbir şey eskisi gibi olmaz ve olamaz da.. Sizi tanıdığım için çok mutluyum, sizinle gurur duyuyorum, sevgilerimi ve saygılarımı sunarım…”
  Yurtta 8 yıl görev yapan memur Ayten Mutlu

 • Nuray Yücel diyor ki:

  “Bu seviyeye gelmemizin tek sebebi sizsiniz babacığım. Her şeyi, bütün güzellikleri, sevgiyi ve insanlığı hep sizden öğrendik. Ne mutlu bize ki sizin gibi babalık görevini yerine getiren bir babamız vardı. Şu an mesleğimizi elimize aldık ve gururla çalışıyoruz sizi çok seviyoruz, canım müdür babacım”
  İst. Milli eğitimde 3 yıllık memur kızınız Nuray Yücel

 • Dilek Özdemir diyor ki:

  “Her şeye senin sayende senin sevginle kavuştuk müdür baba, her şey için çok teşekkür ediyoruz. İstanbul’da yurtta iken liseye gidiyordum, kafam karışmıştı, yurttan kaçmıştım, hemen beni bulmuştunuz ve kendi arabanızla beni otogara götürüp Çorum’a memleketime yolcu ettiğinizde ve “Sana güveniyorum Dilek kızım, hep iyi haberlerini bekliyorum” dediğinizde, İstanbul’da Çorum’a doğru yola çıktıktan sonra, hayatım hakkında güzel bir plan yapmıştım. Yurtta sizlerden bu sevgi gören, bu kadar iyilik yapılan insanlar olarak biz yurtta büyüyen çocukların, kötü bir şey yapmaları, kötü insan olmaları mümkün değildir. Bende, 8 yıldır Ankara milli eğitimde memurum. ellerinden öperim..”
  Dilek Özdemir

 • Duygu İyisezer diyor ki:

  “Sağol babam, senin sevgin ve güvenin olmasaydı bu kadar iyilikleri biriktiremezdik biz. Bu eğitim verilmeseydi bana, ben buralara gelemezdim :)
  Muğla milli eğitimde memur kızınız Duygu İyisezer

 • Yılmaz Koç diyor ki:

  “İsmetciğim bir insanın kıymeti gidince anlaşılır…ama bir babanın değerini, gitmeden anlamayan bizim gibi adamlara yuhhhhhhhhhhhh olsun diyorum”
  Eski SHÇEK İstanbul İl Müdür Yardımcısı (2000-2012)- Yılmaz Koç

 • Suzan Kum diyor ki:

  “Yıl 1998 – 2007 arasını hatırladım. Bahçelievler’de Yuva müdürü Recai Türkmen ve Yurt müdürü İsmet Galip Yolcuoğlu ve ekibi ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Spor Okulları olarak muhteşem bir çalışma sergilemiştik. Çalışmalarımızın ürünleri olan çocuklarımıza siz yöneticilerin eşsiz destekleri ile sağladığımız başarılar ve neticeleri gurur vericiydi. Hayatımın en güzel yıllarıydı.. O pırıl pırıl kızlar, kendi kızım gibi değerliydi. Bizlere böyle duygular yaşama fırsatı tanıdığınız için siz yönetici ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Acı ama gerçek İsmet Bey, maalesef Ömer Hayyam doğru demiş. “O demlerin özlemi içindeyim” ve bulamamanın verdiği buruklukla yaşıyorum :( HAYATIMA DERİN ANLAM KATAN SİZLER VE EKİBİNİZİ HER ZAMAN HATIRLAYACAĞIM, BANA ÇOK AMA ÇOK GÜZEL ANILAR BİRİKTİRMEME VESİLE OLDUNUZ , BANA O AİLE İÇİNDE YER VERDİĞİNİZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER…”
  (Suzan Kum) 2000’li yıllar Olimpiyat komitesi spor okulları koordinatörü

 • Gülnihal diyor ki:

  “BABAM! sizi çok özledim, o asil yüreğinizde hepimize yer verdiniz, iyi ki varsınız yeriniz hepimizde çok ayrı. Hiç kimse yerinizi dolduramaz…. ”
  Milli Eğitimde memur kızınız Gülnihal

 • Özge diyor ki:

  Evet babacım, örgün öğretimi bitirdim ve üniversiteyi şu an açıktan 4 yıla tamamlıyorum. Memurluğum İzmir Seferihisara çıktı. 9 Eylül üniversitesinde öğrenci işlerinde çalışıyorum ve güzelim seferihisara yerleştim. Hayatımı düzene oturttum, her şey yolunda gidiyor. Sizden çok şey öğrendim, her zaman bize kanat gerdiğiniz için size minnettarım. Ellerinizden öpüyorum müdür babacım
  Kızınız Özge

 • Asu diyor ki:

  “Her şey için teşekkür ederiz. Asla unutulmazsınız, siz mükemmel bir insansınız”
  Asu.

 • Funda Gür. diyor ki:

  “Asıl biz size çok şey borçluyuz müdür babacım. Zira siz önderlik etmeseydiniz, bizler şu an bambaşka konumlarda perişan olurduk. Bizi, kendi ailenizden ayrı tutmadınız kol kanat gerdiğiniz için hepimiz size minnettarız. Allah sizi ve sizin gibi insanları başımızdan eksiltmesin”
  Funda Gür.

 • Gamze Gözütok diyor ki:

  “Ben yaşadığım sürece yurdu, yani evimi ve sizleri unutmayacağım canım babam. Benim seni çooooooooooookkkkkkkkkkkk seviyorum canım babam benim”.
  Has kızınız Gamze Gözütok

 • Arzu diyor ki:

  “Hayat belki zordu, ama çok şanslıydık ki sizin gibi bir değer yanımızdaydı. Sizin öğrettiklerinizle sizin sözlerinizle “aile terbiyemiz” ve eğitimimiz mükemmeldi hayat bize. Bende kardeşimde, 2 yıldır milli eğitimde devlet memuru olduk. Biz sizin sayenizde buralara kadar geldik tekrar teşekkür ederiz.”
  Arzu

 • Deniz diyor ki:

  “Babacımmmmmnnnnnnnn, insanlığı öğrendik sayende. Her zaman yanımızda oldun, basımız sıkışınca sığındığız kapı oldun. Allah seni başımızdan eksik etmesin, seni çok seviyoruz. Hayatımda ilk defa, birine “baba” demek bana bu kadar gurur verdi (babacımmmm)”. “Arkadaşlarımın yazdıklarınızı okurken gözlerim dolu dolu oluyor. Ne kadar çok sevmişiz babamızı, biz yurttayken her akşam giderken yolculardık onu, ağlamaklı olurduk hep arkasından, sabah uyanır uyanmazda gene ona koşardık yurda geldi mi diye. Öz babamız olsaydı, bu kadar çok sevmezdik. Benim yurttan reşit olup ayrıldığım 7-8 sene olmuş. Biz babamızı özlemişiz galiba, hemde cokkkkkk. Seni çok seviyorum saygıyla ellerinden öpüyorum”
  Kızınız Deniz

 • Aslı Buket diyor ki:

  “Canım babam sana layık davranabilirsek ne mutlu bize, senin övgü dolu sözlerine, yaşam görüşüne sahibiz ve senin gibi bir babamız var”
  Aslı Buket

 • Nesli diyor ki:

  “Müdür baba hakkınız ödenmez çalıştığımız yerlerde, en iyi yerlere gelmek için çabalıyoruz, emekleriniz çok fazla. Bende milli eğitimde 6 yıllık memur oldum, üniversite okuyacağım. ellerinizden öperim .”
  Kızınız Nesli

 • Öztekin IŞIK diyor ki:

  bir kız sevmiştim, çok güzeldi çok tatlı ve hoştu bunların yanısıra bir de iyiydi, terbiyeliydi, bir çiçek kadar narindi, temizdi gözlerinde umudun resmi vardı. Çok zaman beklemişimdir Atatürk yurdunun önünde, çok kaçmışımdır yurdun güvenliğinden hocalarından, Siz öyle bir babalık yapmışsınız ki belki de çoğu ailenin veremediği o aile terbiyesini vermiştiniz bir kıza. Kızlarımdan mektuplar adlı kitabınızı almıştım kendisinden tek tek bütün mektupları okudum, o, o kadar saf bir kızdı ki onunkinin hangisi olduğunu hemen anlamıştım hiç değişmemişti çünkü…

 • Sevda Öz diyor ki:

  “Canım müdür babam, hayatım boyunca aldığım en güzel hediyedir sizin kızınız olmak, ellerinizden öpüyorum”
  Sevda Öz (Milli Eğitimde 8 yıllık memur kızınız)

 • Gülşen D. diyor ki:

  “Sevgili müdür babam, yurtta aldığımız “kişilik eğitimi” hayatım boyunca aldığım en ciddi eğitimdir. Sizin hep dediğiniz gibi, erdemli insan olmak, hayattaki en büyük başarıdır. Ellerinizden öpüyorum”
  Gülşen D. (Milli Eğitimde memur kızınız)

 • Sibel B. diyor ki:

  Anne bakımından yoksun kalmış şekilde yurda gelmiştim, en çocuksu hallerimle. Ben, Atatürk Kız Yetiştirme yurdu’nda büyüdüm. Bu karmakarışık hayatla başa çıkmayı bilemeyen şaşkın, küçük kıza yol gösterip, anne-babalık yaptınız, yanımda durarak, güvenle biraz erken büyümek zorunda olduğumu hatırlattınız. Her daim yeni sürprizlere açık olan hayat denen bu oyunda, varlığımızın en önemli vazifesinin yeterince bilgili ve güçlü durabilmek olduğunu öğrettiniz. İlerlemekte olduğum yaşam yolculuğumda, geç kalmamı engelleyip zamanında teşvik ettiğiniz için, size ne kadar teşekkür etsem azdır. Elimden pek bir şey gelmiyor, ama aklıma her düştüğünüzde size hep dua ediyorum. Sizin emeklerinize ve geliştirdiğim kendime, insanlara olan saygımdan mümkün oldukça doğru olanı yapmaya çalışıyorum. Ara sıra ufak-tefek hatalarım oluyor her insan gibi; hayat hep düşeş gelmiyor, ama kaç yıllık devlet memuru olarak çok daha güvendeyim.
  Sibel B.
  İstanbul Milli Eğitim Müd’de memur)

 • Hülya G. diyor ki:

  BABACIM SENİ TANIDIĞIN İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM. BU GÜN DOĞUM GÜNÜN SANA MUTLULUK ŞANS SAĞLIK HUZURLA, AİLENLE BİR ÖMÜR GEÇİRMENİ DİLİYORUM. ALLAH, HERKESİ SİZİN GİBİ İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN İNŞALLAH. ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN. İYİKİ DOĞDUN BABACIM, ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM :)
  (Ümraniye Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur, evli kızınız Hülya G.)

 • SHU Güliz K. diyor ki:

  Müdür baba iyi ki doğdunuz, iyi ki sizi tanıma şansım oldu:)
  (Antalya’dan Sosyal Hizmet Uzmanı meslektaşınız Güliz K.)

 • Özge P. diyor ki:

  Müdür babacım doğum günün kutlu olsun, sağlıklı nice yıllar dilerim…
  (Tekirdağ’da üniversite öğrencisi kızınız)

 • Nejla B. diyor ki:

  Doğum günün kutlu olsun müdür babacım. Nice mutlu senelere sevdiklerinle beraber.
  (Hemşire kızınız Nejla B.)

 • Arzu Y. diyor ki:

  “Müdür baba doğum gününüz kutlu olsun…İyi ki sizin gibi birini tanımışım…Sizden bircok şey öğrendim…Herşeyinizle mükemmel bir insan ve babasınız, sizi tanıdığıma çok seviniyorum…Sevdiklerinizle beraber bir ömür boyu mutlu olmanız dileğimle…Sağlıklı başarılı nice mutlu yıllara…;)”
  (Milli Eğitimde memur kızınız Arzu Y.)

 • Derya G. diyor ki:

  Müdür babacım doğum gününüz kutlu olsun. Sizden çok şey öğrendik, hala öğrenecek çocuklarınız çok var. İyi ki varsınız babacım. Yanımızda olamasanız da aklıma gelmeniz bile, hayat güvenle gülümsememizi sağlıyor. Binlerce kızınız gibi bende çok seviyorum sizi. Aileniz, kızlarınız ve sevdiklerinle beraber nice nice mutlu sağlıklı yaşlara babacım.
  (Lise mezunu kızınız Derya G.)

 • Duygu T. diyor ki:

  “Müdür babam, doğum günüm kutlu olsun Allah seni başımızdan eksik etmesin. Sağlıklı bir yıl geçirmen dileğiyle…..Evli ve memur kızın Duygu T.”

 • Cansu diyor ki:

  MÜDÜR BABAM, BİZLERİ EN İYİ ŞEKİLDE EĞİTEREK BU GÜNLERE GETİRİP BABALIK ETTIN. HAKKI ÖDENMEYECEK GALİP BABAM. NİCEE SENELERE! MUTLU HUZUR DOLU YILLAR GEÇIRMEN DİLEĞİYLE”
  (Diyarabakır’dan üniversiteli Aşçı kızın Cansu)

 • Birgül Ü. diyor ki:

  İnsanların en kıymetlisi
  Babaların en babası
  Dünyanın tüm güzellikleri sizinle olsun.
  MUTLU YILLAR :) )))”
  (Evli, kuaför ve yüksek eğitimli binlerce kızınızdan Birgül)

 • Özlem C. diyor ki:

  “Canım babacım, iyi ki varsınız Con kardeşler olarak çok özledik sizi :(
  (Ordu’dan memur kızınız Özlem)

 • Dilek Ö. diyor ki:

  Müdür baba doğum günün kutlu olsun. Ailenle bir ömür boyu sağlıklı mutlu yıllar diliyorum. Seni çokkk seviyorum”
  (Ankara’dan memur kızın Dilek)

 • Sevda diyor ki:

  Doğum günün kutlu olsun kahraman babam.;))”
  (Sarıyer Milli Eğitim’den memur ve evli kızın Sevda)

 • Selvi diyor ki:

  Sevdiklerinizle mutlu ve sağlıklı uzun yıllar diliyorum Müdür Babacığım, doğum gününüz kutlu olsun. İyi ki sizin gibi değerli bir insandan bi çok bilgileri taşıyorum iyi ki varsınız.
  (Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği öğrencisi kızınız Selvi)

 • Jülide Y. diyor ki:

  “Müdür baba, doğum günün kutlu olsun. Sağlık mutluluk ve huzur dolu günler dilerim. Sayenizde unvanımız oldu. Her şey için Teşekkürler.”
  (Milli Eğitim’de memur kızınız Jülide)

 • Necmiye diyor ki:

  “Babaların babası, doğum günün kutlu olsun iyi ki doğdun ki bizim babamız oldun, canım babacım ”
  (İst. Üniv. Avcılar Kampüsünde 12 yıllık memur kızınız)

 • Duru bayraktar diyor ki:

  Müdür baba, bize hakkınız çok geçti, hakkınızı helal edin. Siz bizim, babamızın yerini aratmayan tek kişiydiniz. Şimdi, yurtta koca bir boşluk olmuştur. Yurtta bizim dertlerimizle ilgilenmekten, kendinizi ihmal ediyordunuz resmen. Atatürk kız yetiştirme yurdu için çok büyük kayıp. Hep hayatımızda ve yanımızda olduğunuz ve içtenliğiniz için çok teşekkürler…
  21 Haziran 2012
  Duru Bayraktar- Ankara’da memur ve evlenen kızınız

 • Serpil diyor ki:

  Müdür baba, çok özlüyoruz. Siz gittikten sonra hep eksiklik hissetik, kimse sizin gibi sahip çıkmadı bize. Herşey için teşekkürler.

 • Funda B. diyor ki:

  “Müdür babacım, ben sunu yürekten söylerim ki şu an hala alnımızın akıyla ekmek yiyorsak bir mesleğimiz varsa, bunda sızın ve yurttaki çalışanların payı en büyük. Yurt ailesi ve siz, en önemlisi kişiliğimizi bile, bize bıkmadan usanmadan verdiğiniz hayat dersiyle geliştirdik. Seni seviyoruz babacım”(Funda B.- Manisa Milli Eğt.’de memur kızınız)

 • Necmiye D. diyor ki:

  Atatürk kız yetiştirme yurdu çok değerli bir babasını kaybetti bence, ondan başka kimse (hatta kendi ailemiz bile) bize iyi davranmadı bence yuvada en iyi müdürümüz babamız ismet hocamızdır. Müdür babacım sizi seviyoruz, bütün emeklerinize teşekkür ediyoruz. “(Necmiye D.- İ. Ü.’de memur kızınız)

 • Uzman Saliha Ö. diyor ki:

  İsmet; değerli sınıf arkadaşım..Seni gönülden kutluyorum. Çok yakışır, yılların emeği birikimini akademik düzeyde meslek elemanı olacak gençlere aktarmak, bundan sonra yapılabilecek en güzel ve kıymetli iş. Sizler gibi değerli arkadaşlarımı üniversitelerde görmekten gurur duyuyorum. Elinize yüreğinize sağlık. Çalışmalarını ve başarılarını takip edeceğim yine. Sevgiler:)) (Uzman Saliha Ö.- Ankara)

 • Kasım B. diyor ki:

  “Sayın müdürüm 21 yıl hizmet verdiğim SHCEK Kurumunda tanıdıgım ve Bartın il müdürü olduğunuz dönemde birlikte çalısma serefine nail olduğum, kuruma ve kurumdan hizmet alan her yastaki kisi ve calısan personele bence unutulmaz katkılarınız oldu. Bu duygularla, yeni görevinizde basarılar diliyor. Bu memlekete faydalı kisiler yetistireceginize inancım tamdır. Selam ve saygılarımla.” (Kasım B. Emekli memur)

 • Leave a Reply

  *
  Bu bir spamlara karşı koruma yazılımıdır, resimde gösterilen güvenlik kelimesi girilmelidir. Kelimeyi sesli duymak için resmi tıklayın
  Anti-spam kelimeyi duymak için tıklayın